
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 29 mm |
| Width | 12.7 mm |
| Termination | Plug |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 277 V |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 15.7 mm |
| Packaging | Tube |
| Depth | 12.7 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Current Rating | 8 A |
| Approvals | CSA, VDE, cULus |
| Throw Configuration | DPDT |
| Max Voltage Rating (AC) | 400 V |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Coil Current | 33.3 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 360 Ω |
| Relay Type | General Purpose |
| Operate Time | 7 ms |
| Release Time | 3 ms |
| Contact Current Rating | 8 A |
| power consumption | 400 mW |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 400 VAC |
| Coil Power | 400 mW |
| Coil Voltage (AC) | 12 V |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Must Operate Voltage | 8.4 V |
| Must Release Voltage | 1.2 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
